آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSسیستم‌عامل یا ( Operating System) : نرم‌افزاری است که مدیریت منابع رایانه را به عهده گرفته و بستری را فراهم می‌سازد که نرم‌افزار کاربردی اجرا شده و از خدمات آن استفاده کنند.از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های نوین شامل: اندروید، بی‌اس‌دی، آی‌اواس، لینوکس، اواس ده، کیوان‌اکس، مایکروسافت ویندوز، ویندوز فون و زد/اواس می‌باشند.

در حالت کلی سیستم عامل ها به صورت زیر دسته بندی میشوند.

 • سیستم‌های بی‌درنگ
 • سیستم‌های چند کاربره
 • سیستم‌عامل تک پردازنده
 • سیستم‌عامل شبکه‌ای
 • سیستم‌عامل توزیع شده

 که بصورت خلاصه اگر اطلاعات تکمیل تر در مورد سیستم هامل ها نیازدارید به ویکی پدیا مراجعه کنید. و در ادامه مقاله آشنایی جزئی در مورد سیستم عامل سرور خواهیم داشت و در ادامه آموزش نصب و راه اندازی Ubuntu Server رو مد نطرم دارم و انشالله به بصورت هفتگی کانفیق و راه اندازی کامل سیستم عامل سرور در حد توانم رو براتون به اشتراک میذارم.

سیستم عامل Ubuntu Server : سیستم عامل ابونتو سرور هم یکی از توزیع های گنو / لینوکس که توسط شرکت Canonical توسعه داده میشود و سیستم عامل های سرور بخاطر اینکه به محیط گرافیکی نیاز ندارن بصورت محیط متنی و یا CLI – Command Line Interface باهاش کار می کنیم ، به محیط گرافیکی در لینوکس GUI-Graphical User Interface یا x windows system می گویند، و نسخه سرور این سیستم عامل ( Ubuntu ) مخصوص سرویس دهنده ها ( سرور ) طراحی شده و توسعه داده میشود .

برای نصب سیستم عامل سرور سخت افزاری با مشخصات زیر در نظر گرفتیم ( بستگی به سخت افزار سرور شما داره ( من در نرم افزار VMware شبیه سازی کردم )) .آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSنصب اوبونتو سرور :
CD  اوبونتو سرور را بوت کنید و در قسمت اول زبان English را انتخاب کنید :

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS
اگر میخواهید محتوای CD را چک کنید و مطمئن باشید برروی گزینه ی Check CD و در غیر اینصورت گزینه Install Ubuntu Server کلیک کنید.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS

در مرحله بعد دوباره زبان را انتخاب می کنیم .
در قسمت بعد Location مورد نظر خود را انتخاب می کنیم، که مسلماً ایران خواهد بود، خب چون ایران در لیست موجود نیست پس Other را انتخاب می کنیم.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این قسمت گزینه Asia و بعد موقعیت جغرافیایی ایران رو انتخاب می کنیم

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSآموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر مرحله ی بعد گزینه ی Yes را انتخاب کنید چون این مرحله مرحله شناسایی کیبرد سیستم هست.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر ادامه  Hardware و CD چک می شود.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSو در این مرحله DHCP را تنظیم می کند.

نام HOST  را بنویسید که در اینجا من nasseri رو به عنوان نام هاست انتخاب می کنم.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله باید یک نام کاربری برای حساب کاربر اصلی وارد کنید , یعنی یک نام کاربری جدید باید بسازید  که در این مثال من Nasseri نوشتم.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله ما نیاز داریم که برای سیستم عامل خود یک رمز عبور قوی انتخاب کنیم ( باید توجه داشته باشیم که این رمزی که ما انتخاب می کنیم باید به اندازه کافی دارای امنیت بالایی باشد برای مثال از اعداد ، کاراکتر ها استفاده کنیم ، بعضی ها بر این باور هستند که چون امنیت لینوکس بالاست پس نیازی به انتخاب رمز عبوی قوی نیست که باید بگیم که یک خانه مجلل و رویایی داریم در داخل چند نفر با اسلحه نگهبان این ساختمان هستند ولی درب این ساختمان دارای امنیت بالا نیست و یا درش باز هست پس باید رمز عبور انتخابی ما قوی باشد که توسط اشخاص و دوستان و یا …. حدس زده نشود ) .

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله دوباره رمز عبوری که وارد کردیم رو تکرار می کنیم و ادامه مراحل رو پیش میریم.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدراین مرحله می توانید دایرکتوری Home سیستم را رمز گذاری کنید ولی بهتر است گزینه ی No را انتخاب کنید و مراحل را ادامه دهید

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSساعت سیستم را می توان با استفاده از اینترنت تنظیم کرد که اگر موقعیت زمانی درست را انتخاب کرده باشید در این مرحله با زدن گزینه ی Yes تنظیم زمان سیستم به صورت خودکار انجام می شود

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSآموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSاین مرحله بسیار مهم است !‌ از آنجا که سرور همیشه با یک سیستم عامل کار می کند و نیاز به پارتیشن بندی جدید مخصوص به این سیستم است نیاز نیست که پارتیشن بندی دستی را انجام دهید و بهتر است این کار به صورت اتوماتیک انجام شود , گزینه ی Guided – use entire disk and set up LVM را انتخاب کنید و در صورت نیاز می توانید گزینه ی Manual را انتخاب کنید تا این عملیات را به صورت Manual  انجام دهید ( بعد از اتمام نصب و ورود به سیستم با دستور df -h می توانید پارتیشن بندی سیستم را ببینید )

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSهارد دیسکی که می خواهید عملیات نصب بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنید

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله سوال می شود که آیا می خواهید نوع پارتیشن بندی اتوماتیک را اعمال کنید و ممکن است اطلاعات شما از بین برود و این کار قابل برگشت نیست , گزینه ی Yes را انتخاب کنید.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر مرحله ی بعد میزان فضای هارد دیسک  که می خواهید پارتیشن بندی بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنید

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله کارهایی که سیستم می خواهد انجام دهد نمایش داده می شود و در صورت درست بودن تنظیمات گزینه ی Yes را انتخاب کنید.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSمرحله ی پارتیشن بندی , نصب و … شروع می شود.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSآموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله در صورت موجود بودن Proxy می توانید آن را وارد کنید و در غیر این صورت آن را خالی بگذارید و نصب را ادامه دهید.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله لیست مخازن چک می شود

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله می توانید نحوه ی آپدیت سیستم را انتخاب کنید که بهتر است  No Automatic Update را انتخاب کنید و این کار رو در صورت نیاز به صورت Manual انجام دهید.

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSاین مرحله بسیار مهم است !‌ در این مرحله می توانید سرویس های مورد نیاز خود را فعال کنید که فعلاً بخاطر استفاده از Telnet برای ارتباط با لینوکس از یک سیستم دیگر ( اکثراً ما به سرور دسترسی فیزیکی نداریم و مجبوریم که از این تکنیک به سرور متصل شده و تنطیمات مورد نظر رو انجام بدهیم ).

من برای فعال کردن حالت Telnet به صورت پیش فرض تنها  Openssh Server را انتخاب می کنم و در صورت لزوم بعد از نصب به صورت Manual بقیه سرویس ها و امکان ها رو فعال می کنیم .

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSنصب ادامه پیدا می کند

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSدر این مرحله می پرسد آیا می خواهید گراب را بر روی هارد اصلی سیستم نصب کنید که حتما گزینه ی Yes را انتخاب کنید :

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSنصب سیستم تمام می شود ,  با زدن گزینه ی Continue سیستم ری استارت می شود و برای اولین بار  اوبونتو سرور اجرا  می شود !

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTSتبریک میگم ، الان سیستم عامل ری استارت شده و اماده استفاده می باشد ..

با زدن نام کاربری و رمز عبور خود از ابونتو سرور خود لذت ببرید :دی

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server 14.04.1 LTS

تا اینجا ما یک سیستم عامل نصب کردیم و در آموزش های بعدی ما نحوه کانفیق کامل سیستم عامل رو پیش می ریم ، با نظر هاتون ما رو در این امر یاری کنید.

منابع :

لینوکس سیزن , ویکی پدیا , ابونتو فارسی و مرجع

17 فکر می‌کنند “آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server

  1. ناصری نویسنده

   سلام دوست عزیز
   نسخه سرور سیستم عامل ها گرافیکی نیستن ، این هم آموزش نسخه سرور ابونتو هستش

   تو اولین فرصت آموزش نسخه گرافیکی ( دسکتاپ ) سیستم عامل ابونتو رو تو سایت قرار میدم.

 1. javan

  سلام
  یه سوال
  این اموزش برای نصب اوبونتو روی vmw هست؟
  اگه اینطوره پس چرا باید گراب روی هارد اصلی نصب بشه ؟؟
  مگه سیستم عامل اصلی pc نباید روی هارد اصلی باشه؟؟

  1. ناصری نویسنده

   سلام دوست عزیز
   بلی این آموزش برای VM هست و دلیلی هم که برای این کار داریم این هست که سرور فیزیکی در دسترس نداشتیم .

   روش نصب روی ماشین مجازی و سخت افزار فیزیکی اصلاً فرقی نمی کنه چون سیستم عامل موقع نصب ماشین مجازی که ما ایجاد کردیم رو یه سیستم فیزیکی واقعی می بینه و کارهایی که رو VM انجام میدیم رو سرور فیزیکی هم میشه دید.

   دلیل بوجود اومدن ماشین های مجازی هم بیشتر بخاطر این بود که از کل سخت افزار یک سرور و یا یک سیستم استفاده بشه برای مثال : ما یک لپ تاپ و … داریم وقتی که از اون استفاده می کنیم در بهترین حالت کمتر از ۲۰ – ۳۰ درصد از کل سیستم استفاده می کنیم ولی وقتی ماشین مجازی رو نصب می کنیم می تونیم چندین ماشین مجازی ایبجاد کنیم و بتونیم کل سخت افزار رو به صورت کامل تر استفاده کنیم . …

   توضیحات بیشتری لازم بود در خدمتم ….

 2. بازتاب: آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server | تجارت هاست|میزبانی هاست-سرور مجازی-ثبت دامنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *